Jak dbać o patelnię?
Zasady użytkowania i czyszczenia patelni
Patelnia to jeden z najbardziej podstawowych przedmiotów kuchennych. Trudno wyobrazić sobie codzienne gotowanie bez tego rodzaju produktu. Na rynku istnieje wiele rodzajów patelni i każdy z nich wymaga innej konserwacji. Dzięki kilku prostym zasadom można przedłużyć znacząco żywotność patelni. Jak to zrobić?
Spis treści
W tym artykule znajdziesz:
- Rodzaje patelni
- Przypalona patelnia - jak umyć?
- Jak dbać o patelnię - zasady użytkowania
Tefal Ingenio - minimum miejsca, maksimum możliwości
Patelnie Tefal Ingenio. Przełomowe rozwiązanie odpinanej rączki pozwala zaoszczędzić nawet 50% miejsca w kuchni. Patelnie Ingenio można przechowywać jedna w drugiej, a same naczynia służą zarówno do smażenia, jak i pieczenia, serwowania i przechowywania.
Rodzaje patelni
Sposób konserwacji, czyszczenia i dbania o patelnię zależy od jej rodzaju. Przede wszystkim ważne jest ustalenie materiału, z jakiego wykonano naczynie kuchenne. W ofercie Tefal znajduje się kilka różnych opcji.
W przypadku patelni aluminiowych zaleca się przede wszystkim używania do smażenia akcesoriów drewnianych - bezpiecznych dla powłoki z tworzywa. Patelnie aluminiowe są bardzo popularne ze względu na swoją lekkość i warto dobrać do nich odpowiednie akcesoria.
Patelnia ceramiczna to ostatni krzyk mody. Ekologiczne rozwiązanie pozwala na przygotowywanie potraw z niewielką ilością tłuszczu, a powłoka daje gwarancję idealnego ślizgu składników. Należy pamiętać o tym, by nie smażyć na niej bez tłuszczu.
Patelnie ze stali uchodzą za niezwykle wytrzymałe i ponadczasowe. Należy jednak i w tym przypadku pamiętać o pewnych zasadach. Choć z reguły tego rodzaju materiałom nie szkodzą nawet twarde akcesoria, to sama powierzchnia nagrzewa się dłużej i jest narażona na dłuższe działanie wysokich temperatur.
Popularne są też patelnie żeliwne. W tym przypadku, choć produkt wygląda niemal pancernie, to w rzeczywistości jest podatny na silne uderzenia i obicia. Dlatego też należy przywiązać szczególną uwagę do czyszczenia. W przypadku pominięcia osuszania bezpośrednio po myciu możliwe, że w pewnym momencie na naczyniach pojawi się korozja.
Przypalona patelnia - jak umyć?
Jednym z najczęstszych problemów z patelniami jest usuwanie z nich przypaleń. Przypalona żywność często na długi czas pozostaje na powłoce i nie trzeba być specjalistą, by wiedzieć, że może to znacznie wpłynąć na żywotność naczynia oraz sam smak potraw.
Zacznijmy od naprawdę silnych przypaleń i zabrudzeń. W tym przypadku należy najpierw zeskrobać z powierzchni tyle, ile się da, a następnie posypać powłokę sodą oczyszczoną i zalać octem. Po chwili można wlać zagotowaną wodę i po wytworzeniu się piany odczekać chwilę przed umyciem patelni gąbką i płynem do naczyń.
Na średnie zabrudzenia po wystygnięciu patelni wsyp trochę soli i wlej wody. W miarę możliwości pozostaw roztwór na naczyniu przez całą dobę. Następnie umyj powierzchnię gąbką i płynem do naczyń.
Lekko przypalone składniki na powłoce patelni nie wymagają specjalnego działania. Dzięki powłokom nieprzywierającym Tefal łatwo usuniesz je z pomocą gąbki i płynu do naczyń. Pamiętaj tylko, by proces czyszczenia rozpocząć dopiero po ostygnięciu patelni.
Dzięki powłokom nieprzywierającym Tefal łatwo usuniesz je z pomocą gąbki i płynu do naczyń. Pamiętaj tylko, by proces czyszczenia rozpocząć dopiero po ostygnięciu patelni
Jak dbać o patelnię - zasady użytkowania
Przedłużenie żywotności patelni nie musi być trudne. Wystarczy pamiętać na co dzień o kilku ważnych zasadach:
- Stosuj niewielką ilość tłuszczu do smażenia nawet jeśli patelnia pokryta jest powłoką nieprzywierającą
- Wytrzyj patelnię od razu po umyciu - zapobiegniesz osadzaniu się kamienia z wody w niewielkich zarysowaniach i niedoskonałościach
- Nawet jeśli możliwe jest mycie patelni w zmywarce, rekomenduje się czyszczenie ręczne
- Przechowuj patelnie w pozycji pionowej. Jeśli nie masz możliwości ich odwieszania, unikaj stawiania na nich ciężkich przedmiotów.